Naročite se na naše novice in prejmite kupon za
-7% popust na celoten nakup.
-7% popust na celoten nakup.
Vitamin D, imenovan tudi sončni vitamin, naša koža tvori, ko smo direktno izpostavljeni sončnim žarkom.
Za njegovo tvorjenje je potreben zunanji vpliv UVB žarkov, nekaj pa ga je možno zaužiti tudi preko hrane. D vitamin se v končni fazi spremeni v izjemno pomemben hormon, iz zgodovinskih razlogov pa ga še vedno uvrščamo med vitamine.
Ali ga lahko dovolj zaužijemo s hrano, soncem?
Težko. Težava s pomanjkanjem vitamina D ni problematična samo v zimskih mesecih ampak tudi poleti. V našem geografskem pasu, večinoma ne uspemo nadomestiti pomanjkanja vitamina D, ki ga predelamo čez leto. Od jeseni do spomladi (od oktobra do aprila) je nujno dodajanje tega pomembnega vitamina za vse starostne skupine. Tudi, če smo zelo veliko zunaj na soncu in se mu izpostavljamo nezaščiteni (torej brez uporabe sončnih krem), brez oblačil, sončnih očal itd., pomanjkanja vitamina D večinoma ne nadomestimo.
Kateri so znaki pomanjkanja D vitamina?
Najpogostejši simptomi pomanjkanja vitamina D so tako splošni, da jih je v večini težko povezati s pomanjkanjem vitamina. Gre za “tihe” simptome, ki lahko vodijo do vedno večjih in resnejših težav oziroma bolezni.
Pomanjkanje vitamina D ima lahko hude posledice za naš imunski sistem. Zaradi slabšega delovanja lahko pride do nihanja razpoloženja, depresije, različnih degerativnih ali kroničnih bolezni – revmatoidni artritis, luskavica, lupus, multipla skleroza, bolezni ščitnice in nenazadnje tudi rak.
Težava s pomanjkanjem vitamina D pa ni aktualna le v zimskih mesecih. Tudi v poletnih mesecih, vsaj v našem geografskem pasu, večinoma ne uspemo nadomestiti manjka vitamina D, ki ga predelamo čez leto. Od jeseni do spomladi (od oktobra do aprila) je nujno dodajanje tega pomembnega vitamina za vse starostne skupine.
Tudi, če smo zelo veliko zunaj na soncu in se mu izpostavljamo nezaščiteni (torej brez uporabe sončnih krem), brez oblačil, sončnih očal itd., manjka vitamina D večinoma ne nadomestimo. Izkušnje s strankami, ki so si vitamin D testirali, to redno potrjujejo. Kdor je v dvomu, naj začetek jeseni opravi testiranje vitamina D. Če bodo že takrat ravni vitamina D na spodnji meji, si lahko le predstavlja (ali še bolje, ponovno stestira), kakšne so te ravni pozimi (npr. februarja). Glede na vlogo, ki jo ima vitamin D v našem telesu, si tako nizkih ravni ne želimo.
Nekaj najpogostejših simptomov pomanjkanja:
Koliko ga potrebujemo dnevno?
Kako izbrati kvaliteten prehranski dodatek
Primer kvalitetnega veganskega prehranskega dopolnila lahko najdete v obliki kapljic D3 ali kapsul D3, ki je pridobljen iz lišajev ali alg kot holekalciferol in ne iz lanolina kot je to pri običajnih dopolnilih.
Kaj je pomembno vedeti pred nakupom kvalitetnega prehranskega dopolnila D3?
Ker večina pripravkov, ki so na voljo na trgu, vsebuje sintezni vitamin D, ki utegne povzročiti več škode kot koristi, vam priporočamo, da se pred nakupom prepričate, da je le ta naravnega izvora.
Primer kvalitetnega veganskega prehranskega dopolnila lahko najdete v obliki kapljic D3, ki je pridobljen iz lišaja kot holekalciferol (v osnovi riževega in pomarančnega olja), ne iz lanolina kot je to pri običajnih dopolnilih. Prehransko dopolnilo Viridian zagovlja 2.000 IU Vitamina D3 v eni dozi kapalke 0,5 ml dnevno.
Primeri kvalitetnega D3 vitamina:
Pripravila: Katarina Miklavc, mag.inž.prehrane
Povzeto po:
https://www.super-hrana.si/zakaj-nujno-potrebujem-vitamin-d
https://www.mojezdravje.net/pogosto-spregledano-pomanjkanje-vitamina-d/