-
Email: info@super-hrana.si
-
Pokličite nas: 069 69 72 36
Pomanjkanje mineralov & simptomi, 1. del
Naša telesa ne morejo delovati brez naravnih mineralov, ki jih zaužijemo s hrano. Rastline same ustvarjajo vitamine in iz zemlje črpajo minerale, ki v njih opravljajo specifične naloge (na primer zaščita pred boleznimi ali sinteza energije). Ko uživamo rastline, z njimi uživamo tudi vsa ta hranila in jih uporabimo v naših telesih.
Minerali so še posebej zanimivo hranilo. Gre za anorganske elemente iz Zemeljske skorje in da jih lahko naše telo uporabi, morajo biti povezani z organskimi molekulami. Številni minerali so za nas toksični v obliki, v kateri se nahajajo v prsti, ko pa jih rastline predelajo nastanejo oblike, ki so absolutno nujno potrebne za naše preživetje.
V hrani je na splošno veliko mineralov, a se pogosto uničijo s procesiranjem, kuhanjem na visokih temperaturah in z oksidacijo. Poleg tega je prst danes močno osiromašena zaradi uporabe pesticidov, ki uničujejo tudi koristne mikroorganizme. Veliko živil je naknadno obogatenih z minerali, a se ti običajno nahajajo v sintetični obliki in ne v obliki organskih spojin, ki jih lahko naše telo uporabi. Najboljši način za uživanje zadostne količine mineralov je zato prehrana, ki temelji na ekoloških rastlinah, pridelanih v zdravi prsti.
Če že imamo pomanjkanje nekega minerala, je zelo pomembno uživanje prehranskega dodatka, a ne kateregakoli. Tudi prehranski dodatki lahko namreč vsebujejo sintetične oblike mineralov, s katerimi nima naše telo kaj početi. Izbirajmo naravna prehranska dopolnila, kot so dopolnila Viridian, ki vsebujejo samo 100% naravne sestavine. Njihovi veganski izdelki ne vsebujejo glutena, pšenice, laktoze, sladkorja, soli, kvasa, konzervansov ali umetnih barvil.
Da boste lažje ugotovili, če vam morda manjka kakšnega minerala, smo za vas pripravili kratek opis najpomembnejših mineralov in simptome njihovega pomanjkanja. Drugi del si lahko preberete tukaj.
Magnezij je eden najpomembnejših mineralov v telesu. Omogoča absorpcijo in metabolizem ostalih mineralov, vključno z natrijem, kalijem, fosforjem in kalcijem. To pomeni, da je magnezij ključnega pomena za pravilno hidracijo, pH ravnovesje v krvi in krčenje mišic, vključno z utripanjem srca. Magnezij je vključen tudi v sintezi encimov, ki nadzorujejo metabolizem ogljikovih hidratov in aminokislin. Pomemben je za rast kosti in in pomaga pri absorpciji vitaminov, kot so vitamin C in vitamini B skupine. V hrani ga najdemo veliko v špinači in ostali temnozeleni listnati zelenjavi, semenih in oreščkih, avokadu, črnem fižolu, kakavu, temni čokoladi, melasi,
Simptomi pomanjkanja:
- Omedlevica
- Krči
- Mišična utrujenost
- Slabost
- Depresija
- Tresavica
- Kalcifikacija tkiv
KALCIJ
Kalcij je najbolj prisoten mineral v telesu, večina se ga nahaja v kosteh in zobeh. A kalcij počne še veliko več kot to. Nadzoruje pH vrednost v krvi, sodeluje pri krčenju srca in strjevanju krvi, omogoča delovanje živčnih prenašalcev, sodeluje pri tvorbi mišic in pri sintezi nekaterih hormonov. Rastlinski viri kalija v živilih so: fige, mandlji, kodrolistni ohrovt, moringa, kalčki, melasa, pomaranča, brokoli, ovseni kosmiči, soja, …
Simptomi pomanjkanja:
- Artritis
- Bolečine v mišicah ali kosteh, predvsem v hrbtu
- Krhki nohti
- Depresija
- Povišan krvni tlak
- Mravljinčenje
- Ledvični kamni
- Krči
- Nervoza
- Zobna gniloba
- Osteoporoza
Železo je ključnega pomena za prenos kisika po telesu preko krvnega obtoka. Železo tvori zelo pomemben del beljakovin hemoglobina, ki nosi kisik, vendar je tudi ključni element drugih proteinov, predvsem encimov, ki pomagajo pri prebavi in pomagajo pri drugih telesnih funkcijah. Pomanjkanje železa sodi med najpogostejše pomanjkanje na svetu. Rastlinski viri železa so rdeča pesa, temnolistna zelena zelenjava, moringa, oreščki in semena, ajda, proso, leča, kvinoja, kodrolistnati ohrovt, sveže fige, čičerika, grah, fižol, zeleni sokovi, tofu in tempeh, melasa, 100% kakav, …
Simptomi pomanjkanja:
- Šibkost in omedlevica
- Slabokrvnost
- Zmedenost
- Vrtoglavica
- Meglen spomin
- Šibek imunski sistem
- Razjede na jeziku
- Neustavljiva želja po uživanju ledu
KALIJ
Kalij je esencialni mineral, ki se nahaja v vsaki celici telesa. Deluje kot elektrolit in je zato nujno potreben za ravnovesje vode v telesu, pravilno hidracijo in nadzorovanje krvnega tlaka. Kalij je vključen tudi v delovanje mišic in živcev, metabolizem in prenašanje kisika v možgane. Najdemo ga v zeleni (predvsem stebelni zeleni in listih), špinači, ohrovtu, brokoliju, bananah, pomarančah, mandljih, sladkem krompirju, …
Simptomi pomanjkanja:
- Šibkost v mišicah
- Krči
- Bolečine in zatrdelost v mišicah
- Omedlevica
- Bolečine v trebuhu in napenjanje
- Mravljinčenje in omrtvičenost udov
- Težave v kognitivnem razmišljanju
NATRIJ
Natrij skupaj s kalijem nadzoruje vodno ravnovesje v telesu in uravnava pH vrednost krvi. Najdemo ga v vsaki celici telesa in je v sodobni prehrani zelo pogost. Žal ga večinoma uživamo preveč, ker ga procesirana živila vsebujejo kot konzervans in za bolj intenziven okus. Preveč natrija povzroča povišan krvni tlak in druge zdravstvene težave, možno pa je tudi, da nam natrija primanjkuje. Pomanjkanje natrija lahko povzročijo dolgotrajna dieta brez natrija, uporaba diuretikov ali prekomerno potenje. S prehrano lahko natrij dobimo v obliki soli, najboljša je nerafinirana sol (npr. piranska) ali himalajska sol. Pri večjem pomanjkanju (predvsem športniki ob dehidraciji) lahko natrij dodajajo v obliki tekočine – elektrolitov.
Simptomi pomanjkanja:
- Vetrovi
- Nenadna izguba telesne teže
- Šibkost v mišicah
- Izguba ravnotežja
- Mišični krči
- Glavobol
- Bruhanje in slabost
- Epileptični napadi
FOSFOR
Fosfor je drugi najbolj prisoten mineral v telesu in ga tako kot kalij in natrij najdemo v čisto vsaki celici telesa. Fosfor mora biti uravnotežen s kalcijem, da lahko oba delujeta. Fosfor je vključen v skoraj vsako kemijsko reakcijo v telesu, vključno z metabolizmom, ustvarjanjem energije, celično delitvijo in absorpcijo vitaminov B skupine. Največ ga najdemo v semenih in oreščkih: bučna semena, chia semena, sončnična semena, lanena semena, sezam, brazilski oreščki, indijski oreščki, pinjole, pistacije, ovseni kosmiči, mandlji, kvinoja, arašidi, orehi, lešniki, različne stročnice (fižoli in leča), rjavi riž.
Simptomi pomanjkanja:
- Šibke kosti in zobje
- Bolečine in zatrdelost v sklepih
- Splošna utrujenost
- Nenadna izguba telesne teže
- Pomanjkanje apetita
- Izguba las
- Mrtvičenje v udih
- Slabokrvnost
Vsaka celica v telesu vsebuje žveplo, čeprav v veliko manjših količinah kot prejšnje minerale (opisane zgoraj). To seveda ne pomeni, da je žveplo manj pomembno, saj je ključna sestavina številnih beljakovin. Žveplo je tako del encimov, vezivnih tkiv, sklepov, kože, las, nohtov in številnih drugih delov telesa. Sodeluje tudi pri nadzoru inzulina, metabolizmu ogljikovih hidratov in celičnem dihanju.
Simptomi pomanjkanja:
- Akne, luskavica ali prhljaj
- Krki nohti in lasje
- Glavoboli
- Prebavne težave
- Depresija
- Izguba spomina
- Počasno celjenje ran
- Boleče grlo
- Seneni nahod
- Šibek imunski sistem
Žveplo v obliki prehranskega dopolnila najdemo pod kratico Msm (metil sulfonil metan) – to je organska oblika žvepla, ki je po količini četrti najpomembnejši mineral v človeškem organizmu ter je prisoten v vseh celicah. Pri nakupu prehranskega dopolnila bodite pozorni na poreklo (pravi izvira iz Skandinavije) in da vsebuje izključno organski msm pridobljen iz borovega lubja skandinavskih borovcev. Ker je naravnega izvora, ga telo lažje uporabi pri procesih v organizmu, kot pa sintetično izdelanega. Kvaliteten primer MSM-ja na našem trgu ima blagovna znamka Natural Earth. Najdete ga lahko v spletni trgovini tukaj.
Če vam določenega minerala primanjkuje ali opazite simptome pomanjkanja, je pomembna uravnotežena prehrana z zadostnim vnosom mineralov iz prehrane kot tudi nujno dodajanje minerala, ki je v primanjkljaju v obliki prehranskega dopolnila. Mi zaupamo večkrat nagrajeni in etični blagovni znamki Viridian.
Nadaljevanje prispevka o mineralih in simptomih pomanjkanja si preberite v 2. delu – s klikom tukaj.
Vir: https://sunwarrior.com/healthhub/symptoms-side-effects-mineral-deficiency
Prevod: Eva Žontar, svetovalka za rastlinsko prehrano in uni. dipl. biologinja