Naročite se na naše novice in prejmite kupon za
-7% popust na celoten nakup.
-7% popust na celoten nakup.
Po definiciji so probiotiki živi mikroorganizmi, ki ob zaužitju v zadostni količini dokazano ugodno učinkujejo na zdravje. Preprosteje so to tiste »dobre« in koristne bakterije, ki pomagajo pri vzdrževanju zdrave in optimalne črevesne mikrobiote in posledično črevesja.
Med probiotiki najpogosteje najdemo mlečno kislinske bakterije iz rodu Lactobacillus iz Bifidobacterium, uporabljajo pa se tudi druge bakterije in kvasovke. Probiotični mikroorganizmi so odporni proti želodčnemu soku in žolčnim kislinam, zato preživijo prehod skozi prebavila. Ko dosežejo debelo črevo, se tam namnožijo in blagodejno učinkujejo na zdravje.
Probiotiki ne vplivajo samo na prebavo, ampak tudi na povečanje števila limfocitov, kar neposredno pomeni tudi krepitev imunskega sistema. Zavirajo razvoj tumorjev tako v črevesju kot tudi na drugih mestih našega organizma, kar je razvidno iz mnogih raziskav. Koristni so še za pospešitev obnove celic, ki pokrivajo notranjost črevesja.
Največkrat po probiotikih posegamo, ko nas pestijo prebavne težave: naj si bo to potovalna driska ali pa zaprtje, bolečine v trebuhu, napihnjenost … Porušena črevesna mikrobiota pa nastopi tudi po jemanju antibiotikov, saj se zmanjša tako prisotnost patogenih (škodljivih) bakterij, kot tudi črevesju koristnih bakterij. Nenazadnje pa probiotične bakterije vplivajo tudi na naš imunski sistem, saj približno 70 % celic imunskega sistem izvira prav iz črevesja. Z vnosom probiotikov v organizem se probiotične kulture začnejo pritrjevati na stene črevesja in razmnoževati ter na ta način ponovno vzpostavijo ravnovesje v prebavilih. Poleg probiotikov pa je pomembno tudi uživanje prebiotikov. Prebiotiki so snovi, ki služijo kot hrana za rast in aktivnost probiotičnih kultur. Topna prehranska vlaknina kot so pektine, beta-glukani … se nahaja v sadju, zelenjavi, ovsu in deluje kot prebiotik, poleg tega pa povečuje viskoznost črevesne vsebine in daje občutek sitosti. V procesu fermentacije prehranske vlaknine v črevesju pa se poveča tudi produkcija kraktoverižnih maščobnih kislin (KVMK), ki imajo na telo pozitivne učinke kot je npr. pomoč pri celjenju poškodovane sluznice prebavil.
Ko izbiramo probiotike, moramo biti pozorni, da bo prehransko dopolnilo vsebovalo naslednje podatke:
Zavedati se še moramo, da med probiotiki obstajajo razlike, saj so npr. nekateri sevi bolj primerni za odpravo zaprtja, drugi pa so bolj koristni v primeru drisk ali drugih težav. Zato je pomembno, da pred nakupom preverimo, kakšno vlogo imajo probiotične kulture v izbranem dopolnilu.
Eno izmed prehranskih dopolnil, ki ustreza tem kriterijem, poleg tega pa vsebuje tudi vir prebiotikov in se ponaša z odlično formulacijo, je izdelek Sunwarriror probiotiki. Posebnost tega prehranskega dopolnila se skriva v premišljeni kombinaciji 3 vrst bakterij in enega kvasnega probiotičnega seva, prebiotične mešanice in patentirane formule Solarplast®, ki nudi podporo črevesju.
BAKERIJSKI (PROBIOTIČNI) SEVI, PRIDOBLJENI IZ PRSTI: probiotični sevi so lahko pridobljeni iz različnih virov: fermentiranih živil, humanih prebavil, blata, materinega mleka ali pa iz prsti. Probiotiki, pridobljeni iz prsti, so bakterije, ki jih naravno najdemo v zemlji. Pomembna lastnost teh bakterij je, da so po svoji naravi odporne na zahtevne razmere v okolju in zato tudi brez težav preživijo prehod skozi prebavni trakt.
Ena najpogostejših vrst probiotikov, pridobljenih iz prsti, so bakterije rodu Bacillus, ki se že stoletja uporablja za fermentacijo živil. Obstaja več kot 100 vrst probiotikov, pridobljenih iz prsti. Tako kot v zemlji rastlinam pomagajo pri razgradnji različnih snovi, proizvodnji vitaminov in se borijo proti škodljivim organizmom, tako svoje delo opravljajo tudi v črevesju. Ker smo se ljudje skozi tisočletja z njimi razvijali, imajo lahko takšni probiotiki pomembno vlogo v našem mikrobiomu (skupnost mikrobov, ki živi v črevesju) in splošnem zdravju. Nekateri raziskave kažejo, da imajo lahko ti probiotiki naslednje pozitivne učinke na naš organizem:
Vrste in sevi bakterij (kvasovke), ki se nahajajo v izdelku Sunwarrior probiotiki so:
SOLARPLAST®: je patentirana in encimatsko okrepljena formula, ki vsebuje ekstrakt špinače. Količina te formule v eni kapsuli izdelka Sunwarrior je enakovredna 10 skodelicam sveže špinače. Izolirani kloroplasti nudijo podporo prebavnemu sistemu, delujejo pomlajevalno (so zakladnica antioksidantov) in vsebujejo fotosintetske komplekse z visokimi koncentracijami t.i. energijskih molekul, kot so ATP in ostale, ki sodelujejo kot koencimi pri celičnem metabolizmu (AMP, ADP, NAD, NADH, …). Enimi prisotni v tej formulaciji pa so (poleg že prej omenjenih snovi) ključni za regeneracijo številnih antioksidantov.
Solarplast deluje na treh nivojih:
BREZVLAKNINSKA FAGNA PREBIOTIČNA MEŠANICA (PREFORPRO®): bakteriofagi (ali fagi) so bili preučevani kot potencialni modifikatorji mikrobov z namenom spodbujanja zdravja črevesja. Bakteriofagi so definirani kot virusi, ki se zajedajo v bakterijah in veljajo za najštevilnejše ter najbolj raznolike enote biosfere. Razširjeni so na območjih, ki jih naseljujejo gostiteljske bakterije: na primer v prsti in živalskem črevesju. Lahko se uporabljajo tudi kot možnost zdravljenja sevov številnih bakterij, ki so večkrat odporne proti antibiotikom. Pri fagih je bila tudi ugotovljena visoka stopnja specifičnosti do posameznih gostiteljev, kar pomeni, da so zelo koristni pri selektivnem zmanjšanju patogenih in provnetnih bakterij v mikrobiomu.
Opravljena je bila tudi študija, kjer so udeleženci 28 dni uživali bakteriofage. Raziskovalci so opazili, da je uživanje zmanjšalo obremenitev telesa s fekalno bakterijo E. coli. Opazili so še, da uživanje fagov ni zmotilo že prisotne mikrobiote v črevesju posameznikov. Kljub temu pa so se določene populacije spremenile kot odziv na zdravljenje: vključno s povečanjem bakterij iz rodov Eubakerij, ki proizvajajo kratkoverižne maščobne kisline (KVMK), kot je butirat – ta nastane kot fermentacija vlaknin, ki jih bakterije uporabljajo kot vir energije. KVMK igrajo pomembno vlogo pri zdravju naših prebavil: varujejo celice našega črevesja in znižujejo ter preprečujejo vnetja. Vključene so tudi v uravnavanje hormonskega ravnovesja, ki je odgovorno za apetit in metabolizem glukoze. Poleg povečanja številčnosti določenih bakterij pa je bilo opazno tudi zmanjšanje bakterij, ki so zelo sorodne bakterijam Clostridium perfringens. Ta bakterija velja za pomembnega povzročitelja zastrupitev s hrano: tvegano je predvsem toplotno obdelano meso in mesni proizvodi, ki se je prepočasi ohlajalo ali hranilo pri neustreznih temperaturah.
V izdelku Sunwarrior je uporabljena patentirana mešanica PreforPro® katere tarča je predvsem bakterija E. coli – ta fagna mešanica tako lahko pripomore k bolj optimalni črevesni mikrobioti, predvsem pri ljudeh, ki poročajo o občutkih nelagodja na področju prebavnega trakta. S to patentirano mešanico je bila opravljena tudi študija, kjer je 68 udeležencev 4 tedne uživalo fagno mešanico PreforPro® v kombinaciji s probiotiki. Raziskovalci so opazili izboljšanje v primeru vnetja prebavil in bolečin v debelem črevesu. Prav tako so v blatu udeležencev zaznali povečanje števila laktobacilov in mikrobnih vrst, ki proizvajajo KVMK. Na splošno ti rezultati kažejo, da lahko dodajanje fagne mešanice PreforPro® spremeni ekologijo črevesja in tako poveča koristi uživanja probiotikov, ki vplivajo na zdravje prebavil.
Sunwarrior mešanica vsebuje 4 seve brezvlakninskih fagnih prebiotikov: kot ime ‘prebiotiki’ že pove so to snovi, ki za naš organizem niso prebavljive, ampak služijo kot hrana za našo črevesno mikrobioto. Fagni prebiotiki tako pripomorejo k boljšemu (tudi do 10-kratnemu) razrastu že obstoječe mikrobitote in tudi probiotičnih sevov, ki se nahajajo v tem izdelku.
Pripravila: Sara Krošelj, uni. dipl. inž. živilstva in prehrane, študentka mag. programa Prehrana
Povzeto po: