-
Email: info@super-hrana.si
-
Pokličite nas: 069 69 72 36
Naravni načini za blaženje glavobola
Glavoboli so v današnjem času postali že taka stalnica, da o njih niti več ne govorimo in tarnamo. Verjetno ima večina od nas v torbici ali nekje pri roki vedno na zalogi kakšen lekadol ali aspirin, ki ga lahko priročno vzamemo, ko nas sredi delovnega dne napade zoprna bolečina. Vse je v redu, dokler se to zgodi res samo občasno. Če pa se glavoboli pojavljajo redno in moramo po tabletah posegati skoraj na dnevni ravni, je dobro, da premislimo tudi o alternativah, s katerimi lahko ublažimo glavobol ne da bi rabili tablete. Obstaja več načinov, s katerimi bomo poskrbeli za manj pogoste glavobole.
Vsak od nas ve za določeno hrano, situacije ali okolja, ki nam sprožijo glavobol. Če lahko, se poskusimo izogniti tistim najpogostejšim in najmočnejšim dejavnikom, ki nam lahko povzročijo glavobol. Izogibajmo se močno procesirani hrani, ki vsebuje nepoznane surovine. Izognimo se burnemu prepiru s sodelavcem o težavi, ki je tako ali tako ni možno rešiti. Izognimo se prometni konici in se v službo raje odpravimo par minut prej. Izogibajmo se kadilnicam in prostorom, kjer se kadi ter se čim manj zadržujmo na mestnih ulicah, napolnjenim s smogom.
1. Obvladujmo stres
Mnogokrat se glavobol pojavi, ker smo preveč pod stresom. Poskusimo se čim večkrat sprostiti. Poskusimo telovaditi, meditirati, izvajati dihalne tehnike in se več smejati. Vse to nam bo pomagalo sprostiti tenzijo v telesu in preprečilo glavobol.
2. Poskrbimo za dovolj spanca
Pomanjkanje spanca poveča tveganje za nastanek glavobola. Privoščimo si zadostno količino spanca vsako noč. Med spanjem se telo obnovi in pozdravi. Spočit organizem lažje premaguje obveznosti natrpanih delavnikov, tako da je pojav glavobola zaradi utrujenosti manj verjeten.
3. Pojdimo na sprehod
Glavobol se lahko pojavi tudi zaradi pretiranega in dolgotrajnega zadrževanja v zaprtem prostoru v slabem zraku. Spomnimo se, da gremo ven, da se odpravimo na sprehod v naravi. Sprostimo se in se nadihajmo svežega zraku. Napolnjeni s kisikom se bomo boljše počutili ter zmanjšali možnost pojava glavobola.
4. Uporabimo mrzle obkladke
V mokro mrzlo cunjo zavijemo ledene kocke in si jih pritisnemo na teme glave. Včasih je že ta mrzel občutek dovolj, da bolečina v glavi popusti.
5. Uporabimo tople obkladke
V prihajajočih jesenskih bolj mrzlih dneh nam bodo morda prav tako prijali tudi topli obkladki, ki si jih položimo na vrat in pustimo toliko časa, da tenzija popusti. Lahko si privoščimo tudi toplo prho ali kopel. Dovolimo, da se nam sprostijo mišice, vključno z vratnimi mišicami, ki lahko povzročajo glavobol.
6. Privoščimo si popoldanski počitek
Bolečina je vedno dobra, saj nam nekaj sporoča. Je način telesa, s katerim nam sporoči, da smo z nečim pretiravali in da nekaj ni v redu. Poslušajmo svoje telo. Če nas boli glava, je to mogoče znak, da smo preobremenjeni. Krajši počitek v dnevu lahko resetira telo in napolni baterije, da lahko potem zdržimo in opravimo vse obveznosti, ki jih še imamo v dnevu.
7. Privoščimo si masažo
Zmasirajmo si vrat, rame, teme glave in zadnjo stran glave. Še boljše je, če nas lahko zmasira kdo drug. Če nas daje res hud glavobol, se razvajajmo z masažo, akupresuro ali akupunkturo.
8. Aromaterapija
Veliko eteričnih olj pomaga pospešiti krvni pretok, s čimer pride do možganov več krvi in to ublaži glavobol. Poiščimo vonj, ki nam ustreza. Za sprostitev so primerni vonji evkaliptusa, mete, sivke, ingverja ali kamilice. Eterična olja lahko vmešamo tudi v nosilna olja in jih potem vmasiramo v teme glave ali lasišče, da odpravimo glavobol.
9. Ingver
Ingver vsebuje močne protivnetne komponente, ki ublažijo bolečino in vnetje tako učinkovito kot zdravila, poleg tega pa nima stranskih učinkov. Ingver lahko zaužijemo svež, v obliki kapsul ali čaja.
10. Beli vratič
Beli vratič je zdravilna rastlina, ki je po videzu podobna marjetici in vsebuje protivnetne komponente. Podobno kot ingver, je tudi beli vratič učinkovit pri odpravi glavobola. Uporablja se ga tudi za zbijanje vročine, migren, glavobolov, artritisa in želodčnih težav.
11. Češnje
Češnje vsebujejo antioksidante, ki ščitijo možgane in krvne žile pred poškodbami. Vsebujejo protivnetne komponente in melatonin – nevrotransmiter, ki regulira spanec. Melatonin si lahko naravno pomagamo dvigniti s pomočjo prehranskega dopolnila l-triptofan ali morelo višnje.
12. Kurkuma
Kurkuma je začimba, zaradi katere je curry svoje značilne oranžne barve in arome. Podobna je ingverju in vsebuje podobne protivnetne učinkovine. V hladnejših jesenskih dneh se lahko razvajamo z okusnim napitkom kurkuma latte. Potrebujemo le kurkumo v prahu in rastlinski napitek po želji. Rastlinski napitek segrejemo ter spenimo, če imamo možnost ter vanj vmešamo kurkumo v prahu. Sladkamo po okusu, če želimo. Na voljo so različne oblike kurkumin latte napitkov.
13. Kajenski poper
Kapsaicin, ki je odgovoren za pekoč občutek v feferonih, zmanjša kemikalije v živčnih celicah, ki povzročajo glavobol, kar ublaži glavobol in druge bolečine v telesu.
14. Magnezij
Magnezij se porablja po celem telesu v tisočih presnovnih poteh. Magnezij sprosti mišice in arterije. Najdemo ga v polnovrednih žitih, fižolu, stročnicah, oreščkih, semenih, brstičnemu ohrovtu, avokadu in brokoliju. Kot prehransko dopolnilo ga najdemo v več oblikah. Če se odločite za jemanje prehranskega dopolnila, je pomembno, da izberete organsko obliko magnezija (v prahu ali v kapsulah). Najboljša oblika iz vidika absorpcije je zagotovo magnezijev citrat, sledijo mu oksid in ostale oblike magnezija.
15. Vitamin B2 – riboflavin
Vitamin B2 zmanjša pojavnost migren. Lahko se ga kombinira z magnezijem za še dodatni učinek. Zeleno listnata zelenjava in mandlji so dober vir vitamin B2.
16. CoQ10
Koencim Q10 deluje in se obnaša kot antioksidant, pomaga pri ustvarjanju energije in ščiti srce. Pomaga tudi pri težavah z glavoboli in migreno. CoQ10 najdemo v nekaterih oljih, sadju in zelenjavi. Če ga želimo v telo vnesti še več, je dobro poseči kar po prehranskem dopolnilu v obliki Q-10 z MCT ali Q-10 z B-kompleksom.
17. Vitamin D
Nizke ravni vitamina D lahko povzročijo glavobol. Poskrbimo, da smo v poletnem času vsak dan izpostavljeni soncu vsaj od 15 do 20 minut. Kadar to ni mogoče (če smo v zaprtih prostorih večji del dneva in od septembra do aprila), pa je dobro razmisliti o jemanju vitamina D v obliki prehranskega dopolnila, saj v nasprotnem primeru hitro pride do pomanjkanja tega pomembnega vitamina, še posebej zdaj, ko se začne krajšati dan in se vreme slabša ter je možnosti za izpostavljanje soncu vedno manj.
18. Kumare
Dehidracija je velik dejavnik za pojav glavobola. Poskrbimo, da čez dan spijemo dovolj vode in jemo živila, ki vsebujejo veliko vode in prehranske vlaknine kot so na primer kumare. Kumare lahko narežemo tudi na tanke kolobarčke in si jih položimo po obrazu in čelu, kar ima hladilni učinek in ublaži bolečino.
Povzeto po: https://sunwarrior.com/blogs/health-hub/natural-headache-relief
Napisala: Lucija Bratina, uni. dipl. inž. živilstva in prehrane