80 naravnih živil za domačo lekarno – 2. del

Živila, ki jih moramo imeti v svoji domači lekarni – 2. del 

V prejšnjem 1. delu smo pisali o naravnih zeliščih, ki jih potrebujemo kot:

  • Protibolečinske snovi
  • Sirupi proti kašlju
  • Naravna zdravilna mazila
  • Pomoč pri bolečih mišicah
  • Zdravila proti prehladu
  • Zdravila proti alergijam in antihistaminiki

V tem delu pa se posvečamo naslednjim kategorijam zdravilnih učinkovin:

  • Za zniževanje holesterola
  • Za zniževanje krvnega tlaka
  • Pomoč za prebavo
  • Odvajala
  • Zobna pasta
  • Pomoč za boljši spanec


1. Za zniževanje holesterola

Dieta in telovadba – prava prehrana v kombinaciji z redno telesno aktivnostjo močno vplivata na dobro zdravje srca in ravni holesterola. Jejmo več svežega sadja in zelenjave, ki že po naravi ne vsebujeta holesterola. Vključimo v svoj vsakdan aerobne (»kardio«) vadbe, kot so tek, hitra hoja, plavanje, skakanje s kolebnico, poskoki … 

Topna prehranska vlaknina blokira absorpcijo holesterola iz hrane. Stročnice in polnovredna žita ponujajo ogromno topne vlaknine. Tudi nekatero sadje, kot so jabolka in borovnice in nekatera zelenjava, kot sta brokoli in korenje, ponujajo ogromne količine topne vlaknine. Če zaužijete premalo vlaknin iz sadja in zelenjave, vam svetujemo kompleks vlaknin, ki je specifično oblikovana kombinacija prehranskih vlaknin z dodatkom prebiotika, za spodbujanje kolonizacije prijaznih (dobrih) bakterij v črevesju. 

Omega-3 – orehi, mandlji, semena in alge vsebujejo ogromne količine omega-3 maščobnih kislin  in antioksidantov, ki ohranjajo dobro zdravje žil, znižujejo slab holesterol in dvigujejo dober holesterol. Krepijo zdravje srca, delujejo protivnetno in pomagajo naoljiti sklepe. Pomembne so tudi pri zdravem delovanju možganov in živčnega sistema.

Česen ima močne antioksidativne lastnosti, ki preprečujejo prijemanje holesterola na stene arterij, kar lahko povzroči vnetja, strdke in več drugih problemov. 



Kurkuma je začimba, ki jo najdemo tudi v curryju. Znižuje slab holesterol in raven trigliceridov, preprečuje oksidacijo holesterola in njegovo prijemanje na stene žil. 

Proti holesterolu se borijo tudi koencim Q10, vitamin B3 (niacin), glog, peške grozdja in kajenski poper. Odlično prehransko dopolnilo, ki vsebuje kurkumin in Q10 je Viridianov kurkumin Q10.


2. Za zniževanje krvnega tlaka

Dieta in telovadba – tudi krvni tlak ohranjamo pod kontrolo s pravo prehrano in redno telesno aktivnostjo, ki poskrbi za hiter srčni utrip. Pri prehrani pazimo, da omejimo vnos soli.  

Sprostitev – globoko dihanje, meditacija, joga in prakticiranje sprostitvenih tehnik zjutraj in zvečer lahko pomagajo zmanjšati krvni tlak tekom dneva, saj z njimi nevtraliziramo stres in tesnobnost. 

Glog izboljša pretok krvi, razširi arterije in se bori proti bolečinam v prsih. Uravnava krvni tlak in raven holesterola. 

Koencim Q10 je močan antioksidant, ki je prisoten v vsaki celici in je nujen pri pretvorbi hrane v energijo. Ohranja zdravo srce in stabilizira krvni tlak. 

Kalij pomaga normalizirati krvni tlak. Najdemo ga v sadju in zelenjavi, na primer v melonah, bananah, listnati zelenjavi, citrusih in stročnicah. 

3. Pomoč za prebavo


Papaja vsebuje veliko encimov, ki pomagajo razgraditi beljakovine in s tem posledično olajša prebavo. Uživamo jo lahko kot sadež, lahko jo stisnemo v sok, dobi pa se jo tudi v obliki žvečljivih tablet.

Ananas prav tako vsebuje veliko encimov, ki pomagajo pri prebavi. Predvsem je poznan encim, ki ga ananas vsebuje v svoji sredici, imenovan bromelain. Ta pomaga pri presnovi beljakovin. Predlagam, da si ananas privoščite na primer po večjem obroku, saj vam bo pomagal prebaviti hrano, preprečil zgago in preprečil dvigovanje kisline v grlo.

Bromelain je na voljo tudi v obliki prehranskega dopolnila, na voljo v obliki dopolnil pa so tudi prebavni encimi.


Soda bikarbona je odlična pomoč pri pretirani količini želodčne kisline. Pripravimo si jo tako, da zmešamo pol čajne žličke v 120 mL vode. Če je koncentracija sode bikarbone prevelika, ima lahko odvajalni učinek. 

Jabolčni kis je šibka kislina, ki razredči želodčno kislino in ublaži pekočino, vendar ne toliko, da bi omejevalo prebavo. Kis razredčimo z vodo v razmerju 50/50 in popijemo.

Ingver je naravno zdravilo za slabost, bolečine v želodcu in vnetja, pomaga tudi pri peristaltiki črevesja. Ingver lahko kupimo kot surovo korenino, začimbo ali v kapsulah.

Prebavni encimi – specifično izbrani rastlinski encimi pomagajo telesu prebaviti in absorbirati vsa makro hranila in tako bolje izkoristiti njihov vnos. 

Druga živila, ki pomagajo pri prebavnih težavah so še aloe vera, golostebelni sladki koren, mačji krempelj, brestovolistni oslad, regrat in kamilica. 


4. Odvajala

Chia semena vsebujejo veliko prehranske vlaknine, tako topne kot netopne. Prehranska vlaknina poskrbi za dobro delovanje črevesja, pomaga pri hitrejšem prehodu črevesne vsebine skozi črevo, hrani koristne bakterije v našem črevesju, kar izboljšuje prebavo in preprečuje nastajanje plinov.

Indijski trpotec vsebuje ogromno prehranske vlaknine, ki čisti in osveži prebavni sistem.

5. Zobna pasta


Eterična olja – nekaj kapljic eteričnega olja mete, klinčkov ali cimeta zmešamo s soljo in sodo bikarbono in tako pripravimo domačo zobno pasto. 

Kokosovo olje deluje antibakterijsko. Kokosovo olje si lahko enostavno s prsti pomažemo po zobeh in ustni votlini ali pa ustvarimo pasti podobno zmes, tako da kokosovo olje zmešamo s sodo bikarbono in metinim eteričnim oljem. 

6. Pomoč za boljši spanec

Telovadba – ni boljšega recepta za dober spanec, kot je prava pristna utrujenost. Telovadba ne izboljša zgolj telesne kondicije in moči, temveč sprošča tudi endorfine in zmanjšuje stres, kar zagotovi boljši počitek.
 
Dnevna sončna svetloba – sonce ima v zadnjem času slab sloves, ker naj bi povečevalo tveganje za nastanek kožnega raka, vendar je izpostavljanje soncu bistvenega pomena za zadosten vnos vitamina D ter uravnavanje cirkiadnega ritma. Vsak dan bodimo izpostavljeni soncu vsaj 20 minut. Pojdimo na sprehod, odprimo si žaluzije in odgrnimo zavese, ko delamo od doma ali pospravljamo po hiši, da spustimo sončno svetlobo v prostor. 

Sprostitvene tehnike – joga, meditacija, globoko dihanje, vizualizacije in sprostitev mišic zmanjšujejo stres in tesnobnost, kar pomaga pri boljšem spancu. 



Kamilični čaj ima pomirjujoč učinek in so ga že včasih uporabljali kot pomoč pri spanju in nespečnosti. 

Baldrijan nam pomaga hitreje zaspati in spati dlje. Učinkovito pomaga izboljšati spanec, poleg tega pa ne povzroča zasvojenosti in živahnosti. 

Magnezij ima pomirjevalne učinke. Pomanjkanje magnezija lahko povzroča bolečine, nelagodje, krče in bolečine v mišicah, kar nas drži budne. 

Za boljši spanec sta priporočljivi tudi 
bazilika in pasijonka. Če imate težave z zbujanjem sredi noči pa svetujemo prehransko dopolnilo na osnovi datljev, višenj in magnezija – Cherry Night.

V praksi je žal pogosto tako, da se na vsa hranilno bogata živila spomnimo šele, ko zbolimo. Dejstvo pa je, da zdrav način življenja in ustrezna prehrana odigrata ključno vlogo v preventivi pred boleznimi. Začnimo počasi in postopoma nadgrajujmo svojo domačo lekarno in poiščimo tisto, kar nam najbolj odgovarja in največkrat potrebujemo. Redna zdrava prehrana in redna telovadba sta osnova in delata čudeže pri krepitvi imunskega sistema. Potrudimo se po svojih najboljših močeh, da ostanemo zdravi ter hkrati sposobni in pripravljeni boriti se z vsako boleznijo, ki nas napade. V pomoč nam bo dobro založena domača lekarna. 

1. del članka je na voljo tukaj: 80 naravnih živil za domačo lekarno – 1.del.

Napisala: Lucija Bratina, uni. dipl. inž. živilstva in prehrane, študentka magistrskega študija Prehrane na Biotehniški fakulteti v Ljubljani; povzeto po: https://sunwarrior.com/blogs/health-hub/natural-alternatives-for-your-medicine-cabinet
Deli naprej...
SLEDITE NAM NA
MOŽNOSTI PLAČILA
MNENJA STRANK
E - NOVICE