Naročite se na naše novice in prejmite kupon za
-7% popust na celoten nakup.
-7% popust na celoten nakup.
Moringa ima prijeten, zemeljsko špinačni okus. Za razliko od spiruline, s katero jo mnogi radi primerjajo, ima precej bolj nežen okus, ki ga zlahka sprejmejo vsi, ki jo poskusijo prvič. Uporabljamo jo kot dodatek jedem. Kombiniramo jo lahko s sadjem ali zelenjavo ali dodamo v rastlinsko mleko. Dodajte jo: naravnim sokovom, sadno-zelenjavnim smutijem, solatam, solatnim prelivom in omakam, pečeni zelenjavi in zelenjavnim juham. Z vami delim nekaj okusnih idej za hitre recepte za uporabo moringe v vaši vsakdanji prehrani – od zajtrka do sladice. Več o njenih koristi na zdravje si lahko preberete v prispevku tukaj.
IDEJE ZA UPORABO MORINGE V JEDEH IN NAPITKIH:
Pred zajtrkom za razstrupljanje: Jutranji sok s citrusi in moringo
Sestavine:
Priprava: ožemite citruse, dodajte vodo in vmešajte moringo v prahu. Sveže popijte. Po želji lahko uporabite samo 1 ali 2 vrsti sadja: npr. samo limono ali grenivko.
Zajtrk: Smuti skleda z moringo
Sestavine:
Priprava: vse sestavine zmiksamo v blenderju/mešalniku v gladek smuti. Postrežemo v kokosovo skodelico in potresemo s semeni ali granolo ter okrasimo s svežim sadjem (kivi, granatno jabolko, ananas). Obrok pojemo z žlico.
Priprava: pogrejemo mandljevo mleko in vanj vmešamo moringo. Sladkamo po želji. Latte napitek lahko pripravimo tudi s hladnim mlekom. Okusen je s katerimokoli rastlinskim mlekom: npr. kokosovim, ovsenim, lanenim, mandljevim ali sojinim.
Kosilo:
Grahova beljakovinska juha z moringo:
Priprava: na malo olja prepražimo por, brokoli in grah, zalijemo z vodo in začinimo. Posebej skuhamo ajdovo kašo. Po 10 minutah kuhanja juho zmiksamo s paličnim mešalnikom in ji dodamo pest oluščenih mandljev in jušno žlico moringe. Ponovno zmiksamo. Po želji za zgostitev brez moke juhi dodamo beljakovine iz graha in konoplje (npr. Sunwarrior). Moringa bo juhi dala prijeten špinačen okus, juha pa je odlična tudi po treningu, saj vsebuje dobršen del beljakovin. Ko je juha na krožniku ji dodajte nekaj žlic kuhane ajdove kaše in potresite z moringo ali mandljevimi lističi.
Zimska solata s prelivom iz moringe
Sestavine:
Za preliv: oljčno olje, jabolčni kis, solni cvet, 2 čajni žlički moringe in jušna žlica kokosovega jogurta. Vse sestavine dobro zmešamo in prelijemo čez solato. Dobro premešamo in dodamo pinjole, po želji rezine jabolka ali potresemo z zrnci granatnega jabolka.
Sladica: Bananin sladoled z moringo
Sestavine:
Priprava: vse sestavine zmiskamo v blenderju v gladko maso (banane naj bodo zamrznjene in narezane na kolobarje). Ko je krema lepe zelene barve, napolnimo skodelico in jo okrasimo s svežo banano in koščki temne čokolade.
Topli in hladni napitki
Moringin čaj:
Pozimi je odličen moringin čaj, ki ga pripravimo tako, da v vročo vodo vmešamo 1 čajno žličko moringinih zmletih lističev. Počakamo 3-5 minut, da voda sprememeni barvo. Nato postrežemo. Čaj dobro premešamo in dodamo limono in med ali drugo sladilo (po želji) in ga pijemo kot običajen čaj. Lahko ga postrežete toplega ali hladnega, primeren je za pitje skozi celo leto.
Moringin mojito:
Poleti se lahko osvežimo tudi z mohitom, ki ga naredimo enako kot običajni mohito, le da za sladilo uporabimo kokosov sladkor, za zeleno barvo pa moringo. V primeru, da bi zaužili preveč moringe, so lahko neželeni stranski učinki: zgaga, driska ali povečano utripanje srca. Opozorilo: čaj ni primern za nosečnice, saj lahko poveča tveganje spontanega splava. Priporočajo pa jo doječim materam, saj dokazano povečuje laktacijo mleka. Več koristi preberite tukaj.
Moringo lahko vmešamo praktično v vse sadne in zelenjavne jedi – na slano ali sladko. Z njo lahko spečemo tudi piškote, zelenjavne polpete, naredimo presne kroglice ali jo potresemo po že pripravljenih jedeh. Če jo boste dodajali svojim najljubšim napitkom in obrokom, vam bo zagotovo teknila. Izberite en recept ali največ dva v istem dnevu, ne preveč, saj nobenega še tako zdravega živila ni dobro uživati v prekomernih količinah. Priporočena dnevna količina je od 2 do 4 čajne žličke.